FANDOM


40 Wall Street
adres: Nowy Jork, 40 Wall Street
Manhattan
40 Wall Street
40 Wall Street
Całkowita wysokość: 282,5 m
Wysokość do dachu: b.d.
Wysokość najwyższego piętra: b.d.
Liczba kondygnacji
nadziemnych:
71
Rozpoczęcie budowy: 1929
Ukończenie budowy: 1930
Projektant: H. Craig Severance
Powierzchnia
wszystkich
pomieszczeń:
83.891 m2


40 Wall Street (znany także jako Trump Building), jest wieżowcem w Nowym Jorku na Manhattanie w Stanach Zjednoczonych. Ma 70. pięter i 282,5 metrów wysokości. Jest to obecnie 5. co do wysokości budynek w mieście, 17. w całym kraju i 47. na świecie. Jego budowa została rozpoczęta w roku 1929, a ukończona w 1930. Wykonano go w stylu Art deco. Budynek ten, często nazywany "klejnotem w koronie Wall Street", został zaprojektowany przez: H. Craig Severance. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 83,891 m².

OpisEdytuj

Wybudowano go w 11 miesięcy. Jest usytuowany w północnej części Wall Street, pomiędzy Broad Street i William Street. Pierwotnie po wybudowaniu był znany jako Bank of Manhattan Trust Building. Razem z iglicą mierzy 282,5 metra i na krótko był najwyższym budynkiem świata. Niedługo bowiem został przewyższony przez Chrysler Building, który to został ukończony jeszcze tego samego roku. Obecnie jest on znany jako Trump Tower. A to za sprawą Donalda Trumpa, który kupił go i odrestaurował w 1996 roku.

40 Wall Street New York City at Sunset C R

40 Wall Street/The Trump Tower

Początkowo gmach ten był projektowany jako o 41 metrów niższy od pobliskiego Woolworth Building, ukończonego w 1913 roku. Następnie projekt zakładał, że budynek będzie o 2 stopy wyższy niż planowany Chrysler Building, który miał osiągnąć 282 metry. Jednak potajemnie plany budynku Chryslera zostały zmienione, po tym jak 40 Wall Street został ukończony. W tajemnicy zbudowano iglicę, która następnie została umieszczona na dachu budynku. Jednak i Chrysler Building nie cieszył się długo mianem najwyższego, gdyż w parę miesięcy później wybudowany został Empire State Building, który od tamtej pory był najwyższym.

Trump kupił budynek za 8 000 000 $ w 1995 roku następnie przeprowadził gruntowny remont. Zamierzał sprzedać budynek w 2003 roku, jednak jego oczekiwana kwota 300 000 000 $ była zbyt wysoka. Żadna z ofert nie została przyjęta a Trump pozostał w posiadaniu tego wieżowca. Gdy Trump kupił budynek zamierzał zmienić część jego przetrzeni biurowej na mieszkania. Jednak wkrótce rynek biurowy ponownie się wzmocnił i jego powierzchnia szybko została wydzierżawiona.

CiekawostkiEdytuj

Zobacz teżEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj


Wieżowce w Nowym Jorku

Esb nyc18
Esb nyc13
Empire State BuildingCondé Nast BuildingNew York Times BuildingChrysler BuildingAmerican InternationalTrump Building (40 Wall Street)Citygroup CenterTrump World TowerGE BuildingCitySpire CenterOne Chase Manhattan Plaza • • Woolworth BuildingWorld Financial CenterCiticorp Building • • Paramount PlazaLincoln BuildingSinger BuildingManhattan Life Insurance BuildingWorld Trade Center 7MetLife BuildingBloomberg TowerTime Warner Center South TowerTime Warner Center North TowerAXA Center60 Wall StreetOne Worldwide PlazaCarnegie Hall Tower • • Seven World Trade CenterBear Stearns World HeadquartersOne Penn Plaza •••• Lista najwyższych budynków w Nowym Jorku