FANDOM


Burj al-Arab
adres: Palm Islands
Burj Al Arab Hotel
Burdż al-Arab
Całkowita wysokość: 321 m
Wysokość do dachu: prawdopodobnie 210 m
Kraj: Zjednoczone Emiraty Arabskie
Miasto: Dubaj
Liczba kondygnacji
nadziemnych:
60
Rozpoczęcie budowy: 1994
Ukończenie budowy: 1999
Projektant: W.S. Atkins & Partners


Arab Tower in Dubai

Oświetlenie w nocy

Burdż al-Arab (arab. برج العرب, Wieża Arabów) – wieżowiec, najwyższy na świecie hotel i jeden z dwóch na świecie hoteli posiadających siedem gwiazdek. Projekt wykonał Tom Wright z pracowni WS Atkins PLC.

Znajduje się w Dubaju w ZEA i stanowi część kompleksu wypoczynkowego "The Jumeirah Beach Resort". Budynek hotelu stoi na sztucznej wyspie położonej 280 m od plaży w Zatoce Perskiej. Kształtem przypomina żagiel, ma 321 m wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem świata nie zawierającym pomieszczeń biurowych oraz najwyższym budynkiem hotelowym świata. Nie jest to jednak najwyżej umieszczony hotel - tytuł ten należy do Grand Hyatt w Szanghaju, zajmującego piętra 53-87 wieżowca Jin Mao Tower. Budowa Burdż al-Arab rozpoczęła się w roku 1994 i została ukończona w roku 1999. Przy jego budowie pracowało ok. 3 500 osób.

Hotel posiada wyłącznie apartamenty, których w sumie jest 202. Najmniejszy zajmuje 169 m² a największy 780 m². W budynku znajduje się kilkanaście restauracji, platforma widokowa, dwie wielkopowierzchniowe pływalnie, dwa głębokie baseny do nurkowania, 18 pomieszczeń leczniczych, pokoje z hydroterapią i masażami, solarium, sauna i jacuzzi, studio fitness, muzeum, biblioteka, lądowisko dla śmigłowców oraz kilkupiętrowe akwarium z kompletną, żywą rafą koralową. Całość, wewnątrz i na zewnątrz, ozdobiona jest niezwykle złożonymi fontannami i kaskadami wodnymi. Nocą obiekt oświetlany jest światłem o stale zmieniających się kolorach.

Wszystkie przedmioty wyposażenia wnętrz zostały specjalnie zaprojektowane lub wybrane dla tego hotelu. Najbardziej luksusowe apartamenty posiadają złote i złocone elementy wyposażenia. Każdy z gości ma osobistego lokaja do dyspozycji przez 24 godziny na dobę. Na żądanie, goście otrzymują własnego kucharza, dodatkową ochronę, samochód i kierowcę. W przypadku rezygnacji z własnego kucharza, posiłki przygotowywane są według indywidualnych zamówień i w porach dogodnych dla gościa. Do jednej z restauracji goście dowożeni są transportem symulującym łódź podwodną. Na wyposażeniu apartamentów znajduje się każdy wyobrażalny sprzęt poczynając od stołów bilardowych, saun, kilku wielkoformatowych ekranów telewizyjnych na komputerach z dostępem do niecenzurowanego internetu kończąc.

Proporcja liczby pracowników do liczby gości wynosi 6:1. Hotel oferuje obsługę w kilkunastu językach świata, w tym w japońskim, niemieckim i rosyjskim. Ceny za jedno miejsce do spania na dobę rozpoczynają się od 1300 USD. Ceny apartamentów dwupiętrowych dochodzą do 35 000 USD za dobę i osobę. Nie jest to jednak górna granica, jaką można zapłacić za dzień pobytu. Polskie biura podróży oferują pobyt w tym hotelu za ok. 20 000 zł na dobę od osoby.

Specjaliści branży hotelowej po zapoznaniu się ze standardem hotelu rozważali po jego otwarciu stworzenie kolejnej, szóstej kategorii hotelowej. Uznano, że dotychczasowa, pięciogwiazdkowa klasyfikacja standardów hoteli, nie obejmowała oferty, jaką reprezentuje sobą Burdż al-Arab. Właściciele hotelu zaakceptowali jednak pięć gwiazdek dla określenie standardu ich obiektu. Dodali tylko do nich słowo "Deluxe" (absolutny luksus). Do 2005 r. był najbardziej luksusowym hotelem na świecie, do chwili otwarcia hotelu Hotel Emirates Palace w Abu Zabi, który odebrał mu ten tytuł.

Ze względu na to, że hotel znajduje się na terenie państwa muzułmańskiego, w którym panują skrajne dla Europejczyków prawa islamskie, hotel stawia swoim gościom szereg wymogów, m.in. dotyczących ubioru i sposobu zachowania się, informując o tym przed zatwierdzeniem rezerwacji.

Konstrukcja hotelu chroni go na wypadek trzęsienia ziemi, huraganów i innych zjawisk, mogących wywołać chwianie się budynku.


Zobacz też Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj