FANDOM


GE Building
adres: Nowy Jork, 30 Rockefeller Plaza
Manhattan
GE Building
GE Building
Całkowita wysokość: 259,1 m
Wysokość do dachu: 259,1 m
Wysokość najwyższego piętra: {{{wysokość3}}}
Liczba kondygnacji
nadziemnych:
70
Rozpoczęcie budowy: 1931
Ukończenie budowy: 1933
Projektant: The Associated Architects
Powierzchnia
wszystkich
pomieszczeń:
brak danych


GE Building jest wieżowcem w kompleksie Rockefeller Plaza w Nowym Jorku w USA. Jest to najwyższy budynek tego kompleksu. Mając 259 metrów wysokości zajmuje 8. pozycję wśród najwyższych w mieście. W całym kraju plasuje się na 30, miejscu. Został zaprojektowany przez The Associated Architects. Do jego budowy użyto głównie granitu, aluminium i wapienia. Prace nad nim rozpoczęły się w 1931 roku, a zakończyły w roku 1933. Jest on wykorzystywany głównie jako biurowiec. Jego całkowita powierzchnia wynosi 195,095 m².

Wieżowiec ten został wykonany w zainspirowanym gotykiem stylu art deco. Znajduje się w centralnym punkcie kompleksu Rockeffeler Plaza. Ma 259 metrów wysokośi i 69 pięter. Prawidłowy przepływ ludzi zapewnia 60 wind.

Gdy został ukończony w 1933 roku przyjął nazwę RCA Building od nazwy swojego pierwszego głównego dzierżawcy, komapnii która została założona przez General Electric w 1919 roku. Nazwa budynku została zmieniona w 1988 roku. Godne uwagi jest to, że jest to pierwszy wybudowany budynek z windami umieszczonymi w rdzeniu wieżowca.

GE Building jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w mieście. Fryz nad głównym wejściem został wykonany przez Lee Lawrie i przedstawia mądrość. Znajduje się tam napis: "Wisdom and Knowledge shall be the stability of thy times". Wertykalne detale prostej fasady w stylu Art deco są zintegrowane ze smukłą, funkcjonalną formą. Obecnie zewnętrze tego gmachu jest rozpoznawalne poprzez duże litery GE na szczycie oraz swój specyficzny kształt. Gmach ten w odróżnieniu od większości budynków z tego okresu, nie ma na szczycie iglicy.

Zobacz teżEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj


Wieżowce w Nowym Jorku

Esb nyc18
Esb nyc13
Empire State BuildingCondé Nast BuildingNew York Times BuildingChrysler BuildingAmerican InternationalTrump Building (40 Wall Street)Citygroup CenterTrump World TowerGE BuildingCitySpire CenterOne Chase Manhattan Plaza • • Woolworth BuildingWorld Financial CenterCiticorp Building • • Paramount PlazaLincoln BuildingSinger BuildingManhattan Life Insurance BuildingWorld Trade Center 7MetLife BuildingBloomberg TowerTime Warner Center South TowerTime Warner Center North TowerAXA Center60 Wall StreetOne Worldwide PlazaCarnegie Hall Tower • • Seven World Trade CenterBear Stearns World HeadquartersOne Penn Plaza •••• Lista najwyższych budynków w Nowym Jorku