FANDOM


Szkieletor
adres: ul. Królewska 57
Szkieleteor in krakow
{{{opis_zdjęcia}}}
Całkowita wysokość: około 95 m
Wysokość do dachu: około 95 m
Kraj: Polska
Miasto: Kraków
Liczba kondygnacji
nadziemnych:
około 24
Rozpoczęcie budowy: b.d.
Ukończenie budowy: 1964
Projektant: b.d.


Szkieletor2

Szkieletor, lipiec 2005

Pradnik Czerwony-Krakow 2003-06-14

Panorama Krakowa widziana z osiedla Prądnik Czerwony: po lewej sylwetka Szkieletora, po prawej Wawel

Szkieletor – nieoficjalna nazwa niedokończonego wieżowca mieszczącego się w centrum Krakowa, tuż obok Ronda Mogilskiego przy Uniwersytecie Ekonomicznym. Budynek nazywany jest także "biurowcem NOT" (od Naczelnej Organizacji Technicznej), a obecnie także "TreiMorfa". Wysokościowiec stanowi miejsce dla największych reklam w Krakowie, które są widoczne z wielu miejsc w mieście.

Historia Edytuj

Budowa mierzącego 92 metry wieżowca rozpoczęła się w 1975 r., wykonawcą inwestycji była firma Mostostal. 24-piętrowy szkielet powstał w ciągu czterech lat, a sama budowa była pionierskim przedsięwzięciem w skali krajuSzablon:Fakt.

Na pierwszych dwóch piętrach budynku miała znajdować się sala kongresowa mieszcząca 500 osób, część gastronomiczna i usługowa. Kondygnacje 3-14 przeznaczono na pomieszczenia administracyjne i szkoleniowe połączone systemem audio-wizualnym z salą konferencyjną; kondygnacje 15-16 planowano wykorzystać jako kawiarnię z tarasem widokowym a pozostałe piętra - jako hotel. Przy budynku miał mieścić się też parking podziemny na 154 auta.

W 1979 r. budowa została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Pomimo wielu pomysłów i projektów do dnia dzisiejszego ta jedna z najwyższych w Krakowie budowli stoi niedokończona.

Pomysły na dokończenie wieżowca Edytuj

W latach 80. XX wieku pojawił się pomysł, aby niedokończoną konstrukcję zaadaptować na potrzeby mieszkańców nowohuckiego kombinatu. W latach 90. obiektem interesowała się duża sieć hoteli, która chciała dokończyć wieżowiec, jednak z powodu niejasnej sytuacji prawnej gruntu do sprzedaży nie doszło. W roku 2004 brytyjska firma Medinbrand Limited planowała zburzyć szkielet i postawić na jego miejscu dwa niższe apartamentowce. Również i ta próba zakończyła się fiaskiem.

W sierpniu 2005 r. budynek wraz z gruntem został ponownie wystawiony na sprzedaż. Po kilku nieudanych przetargach Węglozbyt, dotychczasowy właściciel, sprzedał nieruchomość za 30 milionów złotych, powstałej na potrzeby tego przedsięwzięcia, spółce celowej Treimorfa Project sp. z o.o., której właścicielem większościowym jest Verity Development sp. z o.o. a mniejszość udziałów w projekcie posiada partner lokalny - GD&K Group.

Na dzień 1 kwietnia 2007 r. wiadomo, że właściciel budynku zamierza zachować istniejący 24-kondygnacyjny wieżowiec, a także powiększyć go, tworząc wielofunkcyjny kompleks o powierzchni około 65.000 m². Podda istniejącą konstrukcję gruntownej rewitalizacji i przywróci ten fragment miasta do życia.

W listopadzie 2007 r. pojawił się pomysł obudowania szkieletora kamienną elewacją i podwyższenia budowli – z 92 metrów do nawet 130. W przebudowie udział ma wziąć zaproszony do współpracy niemiecki architekt Hans Kollhof. Całość ma być gotowa na Euro 2012[1].

Dnia 1 lutego 2008 r. Wojewódzka Rada Konserwatorska wydała ostateczną decyzję braku zgody na podwyższenie budynku motywując to faktem, że znajduje się on w zabytkowym układzie urbanistycznym[2].


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>