FANDOM


Trump World Tower
adres: Nowy Jork, 845 United Nations Plaza
Manhattan
Trumpworldtower 23may2005
Trump World Tower
Całkowita wysokość: 262,4 m
Wysokość do dachu: 262,4 m
Wysokość najwyższego piętra: {{{wysokość3}}}
Liczba kondygnacji
nadziemnych:
73
Rozpoczęcie budowy: 1999
Ukończenie budowy: 2001
Projektant: Costas Kondylis & Partners LLP Architects
Powierzchnia
wszystkich
pomieszczeń:
brak danychTrump World Tower jest 262-metrowym wieżowcem w na Manhattanie w Nowym Jorku w USA. Ma 72 piętra które zajmują 83,403 m². Cały budynek jest przeznaczony na cele mieszkaniowe. Znajduje się tutaj prawie 400 apartamentów. Został on zaprojektowany przez Costas Kondylis & Partners LLP Architects , a jego głównymi materiałami budulcowymi były: beton, stal i szkło. Wcześniej w tym miejscu stał 23-piętrowy gmach, jednak został on wyburzony. Natomiast prace nad tym budynkiem rozpoczęły się w 1999 roku, a zakończyły się w 2001.

Trump Tower to luksusowy apartamentowiec przy 845 United Nations Plaza (pierwsza aleja pomiędzy 47. i 48. ulicą) na Manhattanie. Zaprojektowany został przez polskiego architekta Martę Rudzką. Jest to 262-metrowa wieża, z 72 piętrami i oszkloną fasadą w kolorze brązowym. Gładka czarna bryła budynku była zaprojektowana początkowo jako złotawa. Był to pierwszy budynek który złamał gentlemańską umowę o budynkach nie wyższych od siedziby ONZ w jej najbliższym sąsiedztwie. Był najwyższym budynkiem mieszkalnym od 2000 do 2003 roku. Zajmuje powierzchnię prostokątna o bokach 44,2 m x 23,8 m. Daje mu to niebywałą smukłość. Jego prosta prostokątna bryła ostro kontrastuje z pobliskim 100 United Nations Plaza Tower, udekorowanym balkonami. Budynek ten ma małe ale eleganckie lobby. Niestety, robienie zdjęć w środku jest zakazane.

Trump Tower pozostaje najwyższym budynkiem na półkuli zachodniej wybudowanym w ciągu ostatnich 15 lat (od czasu gdy został ukończony Bank of America Plaza w 1992 roku). Został jednak przewyższony przez Comcast Center w Filadelfii którego budowa zakończyła się 8 czerwca 2008 roku. Był to przez krótki czas najwyższy całkowicie mieszkalny budynek świata. Przywyższył go jednak 21st Century Tower w Dubaju (2003) i Tower Palace Three w Seulu (2004).


Wcześniej w tym miejscu stał 23-piętrowy United Engineering Cneter. Przed budową wielu sąsiadów, włączając Waltera Cronkite'a, była przeciwna budynkowi ze względu na jego wysokość, oraz na wyróżniający się wygląd. Pośród wielu obaw jedną była ta, że nowy gmach mógłby sprawić, że znajdująca się po drugiej stronie ulicy siedziba ONZ, skarleje przy takim budynku.

Budynek został wzniesiony z betonu, aby polepszyć wytrzymałość na silne wiatry, a szklana ściana pozwala na oglądanie widoków na East River i część Manhattanu. W kwietniu 2006 roku, na parterze budynku otworzyła swe podwoje elegancka restauracja Megu, serwująca dania kuchni azjatyckiej. Na parterze mieści się również The World Bar.

Budowa tego budynku pochłonęła około 300 000 000 dolarów amerykańskich. Ceny wahały się od 585 000 dolarów (cena za studio), do 13 500 000 dolarów. Mega-penthouse (wielki apartament) znajdujący się na trzech ostatnich piętrach miał 1 815 m² i został wyceniony na 58 000 000 dolarów. Jednak, gdy nie mógł znaleźć nabywcy, został podzielony na trzy oddzielne apartamenty (wszystkie szybko sprzedano).

Budynek i niektóre spośród jego luksusowych apartamentów, zostały pokazane w programie stacji NBC, The Apprentice, oraz w telewizyjnym show "Extra", również NBC. W 2003 roku budynek był miejscem premierowego pokazu samochodu Mercedes-Benz SLR McLaren, w trakcie którego piosenkarka Beyonce Knowles promowała to auto przed amerykańskimi mediami. Ceny apartamentów, dogodne położenie i wyrafinowane udogodnienia, jak na przykład kominki w niektórych apartamentach, sprawiają, że budynek ten jest bardzo popularny wśród najbogatszych ludzi. Niektóre apartamenty są własnością takich osób jak Bill Gates czy Derek Jeter.

Zobacz teżEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj


Wieżowce w Nowym Jorku

Esb nyc18
Esb nyc13
Empire State BuildingCondé Nast BuildingNew York Times BuildingChrysler BuildingAmerican InternationalTrump Building (40 Wall Street)Citygroup CenterTrump World TowerGE BuildingCitySpire CenterOne Chase Manhattan Plaza • • Woolworth BuildingWorld Financial CenterCiticorp Building • • Paramount PlazaLincoln BuildingSinger BuildingManhattan Life Insurance BuildingWorld Trade Center 7MetLife BuildingBloomberg TowerTime Warner Center South TowerTime Warner Center North TowerAXA Center60 Wall StreetOne Worldwide PlazaCarnegie Hall Tower • • Seven World Trade CenterBear Stearns World HeadquartersOne Penn Plaza •••• Lista najwyższych budynków w Nowym Jorku