FANDOM


Woolworth Building
adres: Nowy Jork, Broadway 233
Manhattan
Woolworth Building
Woolworth Building
Całkowita wysokość: 241 m
Wysokość do dachu: b.d.
Wysokość najwyższego piętra: {{{wysokość3}}}
Liczba kondygnacji
nadziemnych:
60
Rozpoczęcie budowy: 1910
Ukończenie budowy: 1913
Projektant: Cass Gilbert
Powierzchnia
wszystkich
pomieszczeń:
brak danych


Woolworth Building to jeden z najstarszych i najsłynniejszych drapaczy chmur w Nowym Jorku. Po 94 latach od wzniesienia wciąż jest jednym z 50 najwyższych budynków w USA, jak i również znajduje się w dwudziestce najwyższych nowojorskich wieżowców.

ProjektEdytuj

Gmach został wzniesiony w stylu neogotyckim, zaprojektował go architekt Cass Gilbert zatrudniony przez Franka Woolwortha do stworzenia nowej siedziby firmy na Broadwayu, pomiędzy Park Place i Barclay Street na Dolnym Manhattanie, naprzeciw nowojorskiego Ratusza. Wieżowiec oddano do użytku 24. Kwietnia 1913. Pierwotnie planowano wysokość 190,5 metra, ale ostatecznie budynek ma 241m i 60 pięter. Koszt budowy wyniósł 13,5 miliona dolarów, które Woolworth zapłacił gotówką.

Najwyższy budynek na świecieEdytuj

Ze względu na rozmach i podobieństwo do europejskich katedr gotyckich, podczas ceremonii otwarcia Wielebny Pastor S. Parkers Cadman nazwał gmach "katedrą handlu". Był najwyższym budynkiem świata do 1930, kiedy to wzniesiono 40 Wall Street. Ten ostatni nie cieszył się zbyt długo palmą pierwszeństwa, kilka miesięcy później przewyższył go Chrysler Building. Platforma widokowa na 58 piętrze była wolno dostępna do 1945.

KonstrukcjaEdytuj

Woolworth Building 2 Feb. 1912 LC-USZ62-105567

Zdjęcie z budowy

Zwrócona główną fasadą w kierunku Broadwayu wieża zastała wzniesiona w oparciu o trzon z wąskimi wewnętrznymi dziedzińcami wpuszczającymi światło do środka. Zewnętrzną elewację wykonano z cytrynowożółtych emaliowanych płyt terakotowych. Nad i pod oknami nie ma gzymsów, co w połączeniu z wyraźnie zaznaczonymi filarami międzyokiennymi na całej wysokości budynku doskonale podkreśla smukłość konstrukcji. Gotyckie detale skupione w najwyższej części budowli przeskalowano tak, by były wyraźnie widoczne z poziomu ulicy. Ozdobny hall w kształcie krzyża ma sklepiony sufit, podłogę i ściany pokryte mozaikami, znajdują się tam również karykaturalne rzeźby, przedstawiające m.in. Gilberta i Woolwortha. Prywatny gabinet Woolwortha, wyłożony marmurem i urządzony w stylu Empire, pozostał niezmieniony do dziś.

Inżynier Gunvald Aus zaprojektował stalową ramę wspartą na masywnych kesonach, sięgającą głęboko w ziemię, najprawdopodobniej wspierającą się bezpośrednio na granitowej skale będącej podstawą całego Manhattanu. Windy ekspresowe były na owe czasy rozwiązaniem nowatorskim, dzięki dobremu ich rozplanowaniu budowla była niezwykle wydajna i wygodna w użytkowaniu. Wśród najemców znalazły się takie instytucje, jak bank Irving Trust czy [

[Columbia Records]], która miała w Woolworth Building swoje główne studio nagraniowe. Przy konstrukcji wieżowca pracował także polski pionier spawalnictwa oraz światowy autorytet w tej dziedzinie - Stefan Bryła.

Kwestia własnościEdytuj

Manhattan-woolworth-building-top

Szczyt wieży

Drapacz chmur przez 85 lat pozostawał własnością Woolworth Company, w roku 1998 Ventor Group (pod taką nazwą działa obecnie F.W. Woolworth Company) sprzedała go Witkoff Group za 155 milionów dolarów.

Po 11.09.2001Edytuj

Po atakach terrorystycznych 11.09.2001 kilka przecznic dalej, budynek był przez kilka tygodni pozbawiony prądu i dostępu do sieci telefonicznej, nie został jednak w żaden sposób bezpośrednio uszkodzony.

DziśEdytuj

Z powodu zwiększonego poziomu bezpieczeństwa, dostęp do większości hallu, wcześniej często odwiedzanej atrakcji turystycznej, został ograniczony. Obecnie wśród najemców znajduje się m.in. jeden z wydziałów Uniwersytetu Nowojorskiego.

Zobacz teżEdytuj


Wieżowce w Nowym Jorku

Esb nyc18
Esb nyc13
Empire State BuildingCondé Nast BuildingNew York Times BuildingChrysler BuildingAmerican InternationalTrump Building (40 Wall Street)Citygroup CenterTrump World TowerGE BuildingCitySpire CenterOne Chase Manhattan Plaza • • Woolworth BuildingWorld Financial CenterCiticorp Building • • Paramount PlazaLincoln BuildingSinger BuildingManhattan Life Insurance BuildingWorld Trade Center 7MetLife BuildingBloomberg TowerTime Warner Center South TowerTime Warner Center North TowerAXA Center60 Wall StreetOne Worldwide PlazaCarnegie Hall Tower • • Seven World Trade CenterBear Stearns World HeadquartersOne Penn Plaza •••• Lista najwyższych budynków w Nowym Jorku